Magnetická rezonance

Magnetická rezonance je zobrazovací „tunelová“ technika používaná ve zdravotnictví k vyšetření vnitřních orgánů lidského těla. Nejvíce se využívá k zobrazení mozku a míchy.

O vznik magnetické rezonance (MRI z  anglického "magnetic resonance imaging") se zasloužili vědci  Paul C. Lauterbur a Peter Mansfield, kteří za tento přínos medicíně získali v roce 2003 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii.

S pomocí MRI je možné získat řezy určité oblasti těla, z nichž lze vytvořit 3D obraz požadovaného orgánu. Magnetická rezonance využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí, nepřináší proto žádná rizika způsobená zářením. Právě díky magnetické rezonanci je proto možné neinvazivní zobrazení nervů nebo mozkové tkáně.

Výsledný obraz magnetické rezonance je mnohem přesnější než rentgenový snímek nebo CT obraz. Další výhodou je možnost přidání kontrastní látky, která dokáže rozpoznat existenci zánětů nebo nádorových tkání.

Díky dokonalému příslušenství magnetické rezonance lze snímky ukládat na CD, pacient si tak může výsledky svého vyšetření jednoduše odnést domů.

Nejčastější využití magnetické rezonance

 • podezření na cévní či nádorová onemocnění mozku
 • poranění páteře
 • výhřez meziobratlových plotének
 • meniskus
 • celý pohybový aparát

Kdy nelze pacienta vyšetřit magnetickou rezonancí

 • pacient má kardiostimulátor - přístroj může být poškozen, u silnějších magnetů je ohroženo zdraví pacienta
 • kovová tělesa z feromagnetického materiálu v nevhodných místech (oko, mozek)
 • první trimestr těhotenství
 • ušní implantáty, naslouchadla
 • velká tetování ve vyšetřované oblasti
 • klaustrofobie

Délka vyšetření

Délka jednoho MRI vyšetření záleží na části těla, která se zkoumá, na požadavcích ošetřujícího lékaře a také na konkrétném přístroji. Nejběžnější vyšetření trvají mezi deseti až třiceti minutami. Délka vyšetření se prodlužuje také v závislosti na požadovaném rozlišení. Záleží však také na pacientovi, zda je schopen vydržet danou dobu v klidu. Problémy mohou mít zranění a starší lidé a samozřejmě klaustrofobici. U kojenců a dětí je obvykle nutná narkóza.

 

Absolvovali jste vyšetření magnetickou rezonancí? Podělte se o své zkušenosti.

Magnetická rezonance patří do témat
 • Nepůjdu jana 19.09.2011 16:24:32

  Měla jsem na to jít ale nejdu mám těžkou klaustrofobii trpím na závratě a asi bych tam umřela hrůzou....bohužel našli mi prasklou cévu v hlavě a přesto tam nepůjdu je to pro mě hrozná hrůza

  • Re: Nepůjdu Marie 26.09.2017 12:56:08

   Pokud máte panický strach, klaustrofobii může Vám lékař zařídit vyšetření v narkoze,
   na 3.10.2017 jsem objednana na MR narkozu mám zajištěnou ( pochopitelně Vás nepustí hned domů, je potřeba, aby Vám lékař zajistil i lůžko ) tak doufám, že bude vše OK

 • Mag.rezonance Dana 06.08.2016 22:51:03

  Dobry den,mam korunku,muzu jit na magnetickou rezonanci mozku?

 • MR Majki 19.02.2016 17:58:57

  Dobrý den,vadí při magnetické rezonanci zubní korunky a mustky.Děkuji

 • koloidni stříbro marie bučková 15.06.2015 13:15:25

  užívám koloidní stříbro můžu jít s hlavou na magnetickou rezonanci?

 • otáznik silvia 20.01.2012 14:23:11

  Asi pred 1,5 rokom som bola tiež na MR. Vyšetrovali mi krčnú chrbticu. Tunel mi nevadil ale hrozne mi vadil ten hluk - akoby som mala hlavu na koľajniciach keď prechádza vlak, alebo ako keby búchali kladivom po železe a to hneď pri mojich ušiach. No myslela som, že tam ohluchnem. Nedali mi skúchadlá. Asi ich pri niekktorých vyšetreniach dávajú a pri niektorých nie.
  Práve dnes som bola objednať môjho 8r. syna na MR mozgu. Tiež mi povedali, že nebude môcť mať skúchadlá. Znepokojujem sa. Neviem či to vydrží a hlavne, či mu to nemôže poškodiť sluch - počúvať pol hodinu strašné búchanie. Nikde som o tom nič nenašla. Lekári varujú, že mladí by nemali počúvať hlasnú hudbu napr. v slúchadkách, aby si nepoškodili sluch. A čo magn. rezonancia bez slúchadiel?

 • dá se to v klidu přežít... Šárka 19.01.2012 21:43:19

  Mám silné astma a prostorčímmenší..prostor......,tímhorší.Musím říci,že užmám během 3měsíců zasebou 3rezonanci a čeká mětento měsíc opět.Hluk jenepříjemný,ale dá se tosnést.Help tlačítko mátepřímo v ruce a i na mě přikontrastní látce sestramluvila přesreproduktor.Jednou jsem z tohoměla dýchací potíže,aleto mi bylo zle již dvadny,takže to tomuvyšetřenínepřikládám.Nálezy seprojevili a i když mě čekáoperace a dalšíléčení,je super,že tentopřístroj existuje a že námvůbec naše pojistky hradítato nákladnávyšetření......apropooo-nebolí to a hluk na ulici ustavby je asi to samé :-) jen ležíte v otevřenémsilném kruhu(částitunelu...

 • Škoda - strach byl silnější Jana 29.12.2011 20:35:32

  Bohužel jsem vyšetření nepodstoupila.... Když jsem zajela do tunelu, tak mě celou zachvátila neskutečná panika a strach. Ani jsem nevěděla, že to bude tak silné, ale bylo... Měla jsem pocit, že jsem v rakvi. Omlouvám se té paní, která měla se mnou tu práci a trpělivost. Už bych na to nikdy nešla.

 • MR Vojtíšková Helena 30.11.2011 18:03:47

  Řekla bych to asi takhle: Gagarin v mikrovlnce. Člověk má zkusit všechno. Nic hrozného.

 • MR Vojtíšková Helena 30.11.2011 18:00:36

  Řekla bych to asi takhle : Gagarin v mikrovlnce. Nic stresujícího.

 • Čekal jsem horší Miloš 28.09.2010 08:36:55

  V tunelu jsem byl hodně dlouho, v průběhu vyšetření a toho kraválu jsem otevřel oči, abych si prohlédl okolí, ale radši jsem je rychle zavřel. Je tam opravdu těsno, ale říkám všem- není to taková hrůza. Jde jen o to, že je to nepříjemné na 1. pohled, ale trubka je to otevřená, na uších sluchátka a help tlačítko v ruce. Relaxační hudbu mi sice nepustili, ale přečkal jsem vše vpohodě. Ještě závěrem - personál nemocnice ve Vítkovicích - klid a profi přístup mě uklidnil. I za to jim díky.

 • Nikdy Martina 16.09.2010 10:10:03

  Dooufám, že to nikdy nebudu potřebovat. Mám klaustrofobii, ne nijak silnou, ale v tom tunelu bych určitě nevydržela. Fuj! Jenom ta představa mi dělá špatně!

  • Re: Nikdy Jitka 18.09.2010 18:14:49

   Není to vůbec tak hrozné, byla jsem už dvakrát, jen je tam dost veliký kravál, ale dají ti sluchátka s nějakou relaxační hudbou. A pak se můžeš kouknout na CD se svým naporcovaným tělem. Fakt zázrak!!!!

  • Re: Nikdy Samantha 16.09.2010 11:26:12

   Už jsem to ozkoušela. Docela dobrý, něco jako setkání s ufolíny. Krásný přístroj, klidně bych šla znovu. Jediný zápor je ten, že kdo na tohle vyšetření musí, je asi ve zdravotním průseru. U mě to bylo taky tak a dneska papám spoustu léků.........

   • Re: Re: Nikdy Standa 17.09.2010 09:53:43

    Já tam byl taky. A ještě k tomu dvojnásobnou dobu. Dělali mi krční i
    hrudní páteř. Zavřel jsem oči, přemýšlel jsem nad nesmrtelnosti
    chrousta a dokonce se několikrát propadal do říše snů.
    Ten tunel není, tak úzký a dlouhý, aby si člověk připadal, jako v kanalizaci či jako v truhle. Dnes mám po operaci, (ještě marodím)
    jsem v pohodě a obdivuji ten technický zázrak. Tím skládám poklonu
    umu neurochirurgům a děkuji.


Magnetická rezonance patří do témat

Adresář

Magnetická rezonance ptejte se v poradně

Diskuze na téma Magnetická rezonance

 • Prosím o radu jak se dostat na magn rezonanci i jako samoplátce, jsem nemocna od listopadu 2010,…

 • Martina 10.12.2012 17:12 samoplatce magnetická rezonance

  Na rezonanci jako samoplátce je možné se dostat. Zajděte za obvodním lékařem ať Vám vypíše žádanku…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku