Využití magnetické rezonance

Magnetická rezonance - MRI je jednou z vyšetřovacích metod patřících do oboru radiodiagnostiky, jenž je podoborem radiologie. Dále sem řadíme např. klasický rentgen – RTG, počítačovou tomografii – CT a sonografii neboli ultrazvuk – UZ.

MRI je moderní vyšetřovací procedura sloužící k zobrazování vnitřních tělesných orgánů pomocí silného magnetického pole a vysokofrekvenčního elektromagnetického vlnění. Jde o bezpečné vyšetření velmi využívané např. v oborech neurologie, ortopedie a onkologie. Díky přesnosti vyobrazení je MRI vhodná především pro vyšetření mozku a míchy.

Jak funguje magnetická rezonance?

MRI je schopná zobrazovat pouze tkáně obsahující vodu, nelze proto použít např. při vyšetření kostí. Vodík obsažený v molekule vody dále obsahuje jádro tvořené jedním protonem, který svou rotací vytváří silné magnetické pole. MRI pak vytváří vnější magnetické pole.

Atomy vodíku v těle člověka, jenž je podroben vyšetření, mají osu svého procesního pohybu rovnoběžnou s vnějším magnetickým polem díky protonům, které se přizpůsobily vlivem tzv. magnetického momentu. Některé atomy však srovnají svou osu v proti směru vnějšího pole a jiné po směru, což vzájemně poruší magnetická pole těchto protonů.

MRI pracuje pouze s těmi atomy, které svá magnetická pole takto neporušily a kterých je podstatně méně. To však stačí k poskytnutí dokonalého vyobrazení lidské tkáně magnetickou rezonancí, jejíž skener pracuje na principu radiofrekvenční energie, tedy pomocí radiových vln. MR skener zachytí pomocí cívek, přijímací a vysílací antény tzv. rezonanční vlny vysílané atomy osvícené části tkáně, díky obrovskému množství slabých vysokofrekvenčních signálů. Proces se periodicky opakuje s odstupem milisekund.

Indikace a průběh vyšetření

Vyšetření magnetickou rezonancí se provádí nejčastěji pro různá neurologická vyšetření, roztroušenou sklerózu, při cévních onemocněních mozku, pro vyšetření nádoru, nebo u poranění páteře a kloubů.

Samotný přístroj se obvykle skládá z pojízdného lůžka a tzv. tunelu (magnet). Tato varianta přístroje je vhodná právě pro vyšetření mozku a páteře, vytváří nejsilnější magnetické pole.

Pro vyšetření končetin se používá tzv. otevřená rezonance, kdy stačí upevnit končetinu do nástavce a během vyšetření s ní pohybovat podle potřeby. K tomu stačí použití slabšího elektromagnetu a slabšího magnetického pole.

Délka vyšetření závisí na velikosti vyšetřované oblasti a požadavcích lékaře, obvykle je však oproti jiným vyšetřovacím metodám časově náročnější. K přednostem však patří jednoznačně přesné zobrazení např. nervů či mozkové tkáně v takovém rozlišení, kterého nedosáhne rentgen ani CT. Dále pak bezpečnost vyšetření bez vzniku ionizujícího záření.

Kontraindikace

K nevýhodám patří vysoké provozní náklady a vysoká cena samotného přístroje – cca 20-60 milionů korun. Také již zmíněná delší doba vyšetření – až 60 minut (u malých dětí a u kojenců bývá nutná narkóza), ale hlavně možná kontraindikace pro pacienty s kardiostimulátory a kovovými implantáty, dále pak tetování v dané oblasti či kosmetické zákroky typu permanentního make-upu, nebo první trimestr těhotenství. Problémem může být také pocit klaustrofobie, nebo hlučnost přístroje.

Využití magnetické rezonance patří do témat
 • U mě žádný problém jít na mag. Vana 22.02.2012 01:34:42

  Vážení,
  a to já zas vůbec žádný problém nemám jít na magnetickou rezonanci a to jsem ani vůbec neloudil a nevěděl co to je.Jdu se zas opět pěkne rozložit a zase složit za 14 dní a to nemám žádný nádor či nemoc, ohrožující mé zdraví. Jen to chce mít dobrého doktora. A vůbec, vždyť to doktoři ze své kapsy neplatí, tak nechápu, kde je problém.Copak neplatíme dost na zdravotní pojištění?Tedy ten kdo pracuje.

 • Potřebovala bych mag. rezonanci Dana 25.01.2012 18:40:40

  Již několik let mám moc velké bolesti,krční páteře,hlavy,kyčlí a jiné,ale bohužel,nikdo vás na takové vyšetření nepošle.Co to pomůže je to výborný přístroj,ale obyčejný člověk,nemá šanci.

  • Re: Potřebovala bych mag. rezonanci Maja 28.01.2012 08:55:46

   To by asi chtělo změnit lékaře.Já mám podobný problém,mám nádor na mozku a nechtějí mě udělat kontrolní MR dřív,jak za rok.Z důvodů velkých finančních nákladů za provoz.takže jsem zvědavá,jak bude nádor za rok velký a kdo jej pak odoperuje bez následků.V naší republice se šetří na nesprávném místě a obyčejný člověk nenadělá nic.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Magnetická rezonance patří do témat

Adresář

Magnetická rezonance ptejte se v poradně

Diskuze na téma Magnetická rezonance

 • Prosím o radu jak se dostat na magn rezonanci i jako samoplátce, jsem nemocna od listopadu 2010,…

 • Martina 10.12.2012 17:12 samoplatce magnetická rezonance

  Na rezonanci jako samoplátce je možné se dostat. Zajděte za obvodním lékařem ať Vám vypíše žádanku…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku